Читать онлайн “Спіймай дзен життя. Японські практики, що ведуть до спокою та радості” «Шунмьо Масуно»

  • 01.02
  • 0
  • 0
фото

Страница 1

Спiймай дзен життя. Японськi практики, що ведуть до спокою та радостi
Шунмио Масуно


Втомилися вiд повсякденного стресу? Вiдчуваете, як iндикатор енергii падае до мiнусовоi позначки, а гармонiя та спокiй досi не вiднайденi? Стоп! Зупинiться. Вдих-видих. Час жити просто. У своiй книжцi дзенський монах Шинмьо Масуно пропонуе простi й практичнi поради стосовно того, як жити повнiшим i щасливiшим життям. Автор закликае прибрати з нього увесь мотлох i акцентуе увагу на мiнiмалiзмi, поеднуючи мудрiсть столiть iз сучаснiстю. Створiть свiй невеличкий сад, милуйтеся заходом сонця, не бiйтеся труднощiв i роботи, вчiться вiдпускати, упорядкуйте власне житло, не забувайте про вдячнiсть… Гармонiя – у простих речах. Авжеж, ви чули все це вже купу разiв, проте ще раз нагадати собi цi iстини, ба навiть вiдкрити iх наново, точно не завадить!



В формате PDF A4 сохранен издательский макет книги.





Масуно Шинмьо

Спiймай дзен життя. Японськi практики, що ведуть до спокою та радостi





Передмова


Незначнi змiни у звичках та поглядах. От i все, щоб просто жити


Ви завiтали до храму чи святинi у древньому мiстi й милуетеся спокоем садiв.

З останнiх сих здiймаетеся на гору й насолоджуетеся безкраiми просторами, що вiдкриваються з вершини.

Стоiте перед кришталево блакитним небом i не зводите очей з горизонту.

Вас коли-небудь сповнювало вiдчуття оновлення, саме в тi винятковi митi, коли сум’яття та метушня повсякденного життя залишилися позаду?

На серцi стае радiсно, тiлом пробiгае тепло. Тривоги й напруга повсякденного життя на якусь мить зникають, i ви сповнюетеся життевими силами саме тут i зараз.

Нинi багато людей втрачають точку опори: вони непокояться й не знають, як жити далi, шукають чогось надзвичайного у спробi вiдновити душевну гармонiю.

Але.

Навiть якщо натиснути на кнопку «перезавантажити», надзвичайне залишиться поза межами буденного життя.

Коли ви повертаетеся до звичайного життя, стрес накопичуеться, а в думках пануе сум’яття. Знесиленi, ви знову шукаете чогось виняткового. Вам знайомий цей нескiнченний цикл? Скiльки б ви не тужили над життевими перипетiями, змiнювати свiт – справа не з простих.

Якщо у свiтi все тривае не так, як хочеться вам, можливо, краще змiнити себе. І тодi, з яким би свiтом вам не довелося зiткнутися, ви зможете крокувати ним легко та спокiйно.

Замiсть того щоб вiдчайдушно прагнути знайти щось надзвичайне, варто спробувати жити безтурботнiше, лишень трiшки змiнивши звичне, щоденне життя?

Ця книжка саме про це: просте життя, у стилi дзен.

Невеликi змiни у звичках. Незначнi змiни у поглядах.

Вам не треба iхати до стародавнiх японських столиць Кiото чи Нара; не треба пiднiматися на гору Фудзi; не треба мешкати бiля океану. Достатньо лишень незначних зусиль, щоб насолоджуватися надзвичайним i винятковим.

На цих сторiнках я розповiм, як такого домогтися за допомогою дзен.

В основi дзен-буддизму – вчення про те, як людям доцiльно жити у цьому свiтi.

Іншими словами, дзен – це звички, iдеi i поради для щасливого життя. Скарбниця, якщо вам так бiльше подобаеться, глибокоi, але водночас простоi життевоi мудростi.

Дзенське вчення викладене у чотирьох послiдовних зворотах, якi означають ось що: «Духовне пробудження передаеться не через сутри[1 - Сутри – рiзновид Святого Письма у буддизмi, у них викладенi основи буддиського вчення. Вони побудованi у формi дiалогiв або бесiд, зазвичай Будди, бодгiсаттви або патрiарха з учнями. (Тут i далi прим. пер.)]; його не можна вiдчути завдяки словам чи буквам; дзен звертаеться до людського розуму, даючи змогу усвiдомити свою iстинну природу i досягти стану Будди». Замiсть того, щоб в’язнути серед написаних та сказаних слiв, нам треба зустрiтися зi своею суттю, бо вона iснуе саме тут i зараз.

Не дозволяти цiнностям iнших узяти над собою гору, не перейматися дрiбницями, жити надзвичайно просто, без марнотратства. Ось що означае дзенський спосiб життя.

Щойно ви переймете цi звички – а це просто, обiцяю вам, – вашi тривоги зникнуть.

Пiсля засвоення цих простих практик життя стане набагато спокiйнiшим.

Дзенське вчення даруе цi поради саме тому, що свiт е складним.

Нинi дзен привертае до себе дедалi бiльше та бiльше уваги не тiльки в Японii, а й поза ii межами.

Я служу настоятелем дзен-буддiйського храму, а також проектую дзенськi сади не лише для храмiв, а й для готелiв, iноземних посольств тощо. Дзенськi сади створенi не тiльки для японцiв, вони виходять за межi релiгii i нацiональностi та спроможнi пiдкорити серця жителiв Заходу.

Вiдкиньте свое вагання щодо дзен-буддизму i спробуйте просто постояти перед одним iз цих садiв. Вiн здатний наповнити життевою енергiею розум i тiло. У головi раптово стихають i замовкають гомiн та балачки.

Я вважаю, що дзенський сад може розповiсти про дзен-буддизм набагато краще за будь-якi тексти, котрi пояснюють його фiлософiю.

Саме тому я вирiшив зробити цю книжку практичною. Сподiваюся, ви не лишень зрозумiете, що таке дзен, а

Страница 2

й почнете вправлятись iз запропонованими на цих сторiнках практиками.

Тримайте цю книгу поруч i повертайтеся до неi щоразу, коли починають вирувати тривоги та хвилювання.

Вiдповiдi, якi ви шукаете, – у нiй.



Гашо[2 - Гашо – жест, коли з’еднують двi руки на рiвнi грудей пiд час молитви чи медитацii, а також для висловлення привiтання, вдячностi або пошани.]

Шинмйо Масуно




Частина перша

30 cпособiв пiдживити «себе нинiшнього»


Спробуйте трiшки змiнити своi звички





1

Звiльнiть час для порожнечi


Спершу поспостерiгайте за собою









Будьте з собою таким, яким ви е, але без поспiху й нетерпимостi.



Чи хтось iз нас у повсякденному життi мае час, аби не думати нi про що?

Гадаю, бiльшiсть вiдповiсть: «Не маю на це нi хвилини вiльноi».

Нас пiдганяе час, на нас тисне робота на додачу до iнших життевих перипетiй. Сучасне життя сповнене клопотами, як нiколи. Протягом усього дня, день у день, ми з усiх сил пнемося просто встигнути виконати те, що необхiдно зробити.

Коли занурюемось у таку рутину, несвiдомо, проте невiдворотно, ми забуваемо про себе справжнiх i про справжне щастя.

Десять хвилин на день – усе, що потрiбно. Спробуйте звiльнити час для порожнечi, коли ви б нi про що не думали.

Спробуйте очистити розум, лишивши подалi усе, що довкола.

У головi спливатимуть рiзноманiтнi думки, проте спробуйте iх одна за одною вiдкидати. Щойно це вдасться зробити, ви почнете помiчати теперiшню мить, тонкi змiни у природi, якi пiдтримують ваше життя. Коли вас нiщо не вiдволiкае, ви вiдкриваете собi себе, справжнього й щирого.

Отже, треба знайти час, аби нi про що не думати. Це – перший крок до створення простого життя.




2

Прокидайтеся на п’ятнадцять хвилин ранiше


Рекомендацiя на той випадок, якщо у вашому серцi немае вiльного мiсця









Як губиться у клопотах серце.

Коли нам бракуе часу, ця нестача сягае й нашого серця. Ми автоматично повторюемо: «Я зайнятий, у мене немае часу». У такому станi нашi думки стають ще гарячковитiшими.

Але хiба ми дiйсно настiльки зайнятi? Хiба не ми самi змушуемо себе поспiшати?

У Японii слово «зайнятий» позначають iероглiфом, який складаеться зi знакiв, що символiзують «утрачати» й «серце».

Ми зайнятi не через нестачу часу. Ми заклопотанi, бо в серцi немае вiльного мiсця.

Коли усе довкола починае вирувати, спробуйте прокидатися на п’ятнадцять хвилин ранiше звичного. Випрямiть спину й зробiть кiлька повiльних вдихiв iз центру, що розмiщений нижче пупка, – ця точка зветься танден[3 - Танден – центр життевоi енергii людини.]. Щойно дихання вирiвняеться, розум теж заспокоiться.

А потiм, насолоджуюсь горнятком чаю чи кави, визирнiть з вiкна й погляньте на небо. Спробуйте почути щебет маленьких пташок.

Яким дивним це б не здавалось, але саме так ви створюете простiр у головi.

Пробудження на п’ятнадцять хвилин ранiше дивовижним чином звiльняе вас вiд заклопотаностi.




3

Смакуйте вранiшнiм повiтрям


Секрет довголiття ченцiв – тут









Не бувае двох однакових днiв.

Кажуть, що ченцi, якi практикують дзен, живуть довго.

Звiсно, харчування й дихальнi практики – важливi складовi довголiття, проте я переконаний, що правильний та розмiрений спосiб життя неабияк упливае на душевне й фiзичне здоров’я.

Щоранку я прокидаюся о п’ятiй годинi й перше, що роблю, – це наповнюю груди ранковим повiтрям. Вiдтак прогулююся навколо головноi зали храму, зали для прийому гостей, примiщень, де мешкають священники, i поки вiдчиняю вiконницi, мое тiло спостерiгае за змiною пiр року. О пiв на сьому я проводжу службу, пiд час якоi зачитую молитви, а потiм снiдаю. Далi здiйснюю справи залежно вiд потреб дня.

Це повторюеться щодня, проте кожний день – iнакший. Смак уранiшнього повiтря, мить, коли з’являеться перше промiння, дотик вiтру на щоцi, колiр неба й листя на деревах – усе постiйно змiнюеться. Ранок – це час, коли ви в найдрiбнiших подробицях бачите цi змiни.

Монахи практикують дзадзен[4 - Дзадзен – медитативна практика, що в перекладi означае «сидяча медитацiя». Основоположна медитацiя у дзен-буддизмi.] перед свiтанком саме для того, щоб вiдчути цi змiни у природi на фiзичному рiвнi.

Розпочавши день iз медитацii – вранiшнiй дзадзен, – ми живимо розум i тiло, вдихаючи прекрасне ранкове повiтря.




4

Ставте черевики рiвненько


Це прикрасить ваше життя









Вашi ноги видають безлад ваших думок.

Здавна вiдомо, що передпокiй е обличчям усього дому, особливо в оселях японцiв, де, переступивши порiг, ми зазвичай знiмаемо взуття. Вишикуване воно рiвненько чи розкидане у безладi – цiеi деталi достатньо, щоб дiзнатися душевний стан господаря.

У дзен-буддизмi е вислiв: «Уважно стеж за тим, що пiд ногами». Звiсно, цi слова мають i буквальне значення, проте вони також означають, що той, хто нехтуе своею ходою, не знае себе i не вiдае, куди прямуе його життя. На перший погляд це може здатися перебiльшенням, проте саме така

Страница 3

рiбниця неабияк упливае на життевий уклад.

Коли заходите до власноi оселi, знiмiть взуття й охайно поставте його бiля вхiдних дверей. Просто зробiть це. Вам знадобиться не бiльше трьох секунд.

Якщо будете розвивати в собi цю звичку, ваше життя стане на диво чiткiшим i впорядкованiшим. Така дрiбниця робить життя кращим. Це – людська природа.

Отже, перше, що слiд зробити, – звернути увагу на ступнi.

Вишиковуючи рiвненько взуття, ви робите наступний крок назустрiч метi.




5

Викиньте геть непотрiб


Це пожвавить вашi думки









Перш нiж придбати щось нове, позбудьтеся старого.

Коли щось iде не так, ми починаемо думати, що нам чогось бракуе. Якщо хочемо змiнити ситуацiю, у якiй опинилися, перш нiж щось придбати, слiд чогось позбутися. Це – основоположний принцип простого життя.

Вiдкиньте всi прихильностi. Вiдпустiть припущення. Зменште кiлькiсть речей. Жити просто – означае також позбутися фiзичноi i духовноi ношi.

Дивовижно, наскiльки краще ми себе вiдчуваемо, добряче виплакавшись. Сльози вимивають увесь тягар, який ви носили в серцi. У вас з’являються сили зробити ще одну спробу. Я завжди вважав, що поняття «просвiтлений розум» у буддизмi, що позначаеться японськими iероглiфами «чистий розум», пов’язане з цим так званим очищенням духу.

Позбутися душевного й фiзичного тягаря, як i майна, що нас обтяжуе, надзвичайно складно. Інколи це може бути болючим, так, нiби ми прощаемося з дорогою нам людиною.

Проте якщо хочете покращити справи, якщо бажаете жити з легким серцем, мусите почати позбуватися речей. Тiеi митi, коли щось вiдпускаете, ви впускаете у свое життя новий достаток.




6

Наведiть порядок на столi


Прибирання вигострюе розум









Стiл – це дзеркало думок.

Погляньте на робочi мiсця у своему офiсi. Люди, якi пiдтримують чистоту на письмовому столi, зазвичай знаються на своiй справi. А власники столiв, де завжди пануе безлад, навпаки, радше непостiйнi, iм важко зосередитися на роботi.

Коли все летить шкереберть, упорядкуйте стiл. Коли щось не так, спробуйте навести в тому лад. Перш нiж закiнчити заплановану на сьогоднi роботу, приберiть на столi. Тi, у кого це стало звичкою, мають яснiший розум. Вони спроможнi повнiстю зосереджуватися на роботi, не вiдволiкаючись нi на що.

Монахи прибирають дзенськi храми щоранку й щовечора. Ми прибираемо вiд усього серця, але робимо це не тому, що храм брудний. Ми прагнемо, щоб сяяла не лише святиня, а завдяки прибиранню очищаемо й власний розум.

Із кожним помахом мiтли змiтаеться пил з ваших думок.

Із кожним рухом швабри ваше серце сяе яскравiше.

Це стосуеться й письмового стола на роботi, й кiмнат у вашiй оселi. Не дозвольте тривогам та проблемам вiдволiкати вас – щоб мати жвавий розум, насамперед упорядкуйте все довкола себе.




7

Приготуйте горнятко смачноi кави


Щастя в тому, щоб не поспiшати









Шкодуючи зусиль, ми позбавляемо себе насолод життя.

Що ви робите, коли хочеться випити чашку кави? Якщо ви вдома – достатньо просто увiмкнути кавоварку. Якщо ж нi, купуете дешеве горнятко кави. І те, й iнше – цiлком звична справа.

Та спробуйте уявити iнший сценарiй.

Спершу ви йдете до лiсу й збираете там дрова. Потiм розпалюете вогнище й кип’ятите воду. Поки мелете кавовi зерна, зводите до неба очi та промовляете: «Який же сьогоднi прекрасний день!»

Приготована в такий спосiб кава смакуе набагато краще за напiй з кавомашини. А все тому, що кожний крок був утiлений у життя: збирання дров, розпалювання вогню, подрiбнення зерен… У цих процесах немае нi крихти стороннього. Це те, що я називаю життям.

Життя потребуе часу й зусиль. Іншими словами, коли ми iх шкодуемо, то тим самим позбавляемо себе життевих насолод.




Конец ознакомительного фрагмента.



notes


Примечания





1


Сутри – рiзновид Святого Письма у буддизмi, у них викладенi основи буддиського вчення. Вони побудованi у формi дiалогiв або бесiд, зазвичай Будди, бодгiсаттви або патрiарха з учнями. (Тут i далi прим. пер.)




2


Гашо – жест, коли з’еднують двi руки на рiвнi грудей пiд час молитви чи медитацii, а також для висловлення привiтання, вдячностi або пошани.




3


Танден – центр життевоi енергii людини.




4


Дзадзен – медитативна практика, що в перекладi означае «сидяча медитацiя». Основоположна медитацiя у дзен-буддизмi.


Поделиться в соц. сетях: