Читать онлайн “Зроби це зараз. 21 чудовий спосіб зробити більше за менший час” «Брайан Трейсі»
- 01.02
- 0
- 0
Страница 1
Зроби це зараз. 21 чудовий спосiб зробити бiльше за менший часБрайан Трейсi
«Дякую, що ви обрали цю книжку. Сподiваюся, поданi в нiй iдеi допоможуть вам так само, як допомогли менi та тисячам iнших людей. Чесно кажучи, я маю надiю, що вона, ця книжка, взагалi здатна назавжди змiнити ваше життя.
Для всiх справ часу нiколи не бувае досить. Ви буквально потопаете в океанi справ: рiзного роду обов’язках, проектах, стосах журналiв та книжок, якi прочитаете, коли до них усе ж таки дiйдуть руки.
Проте факт залишаеться фактом: руки у вас до них не дiйдуть нiколи. Усiх справ не переробити. Ви нiколи не наблизитесь до отих книжок, журналiв i вiдпочинку, про який мрiете…»
Брайан Трейсi
Зроби це зараз
21 Чудовий спосiб зробити бiльше за менший час
© Brian Tracy, 2007
© Hemiro Ltd, видання украiнською мовою, 2016
© Книжковий Клуб «Клуб Сiмейного Дозвiлля», переклад i художне оформлення, 2016
Зроби це зараз
21 Чудовий спосiб зробити бiльше за менший час
Присвячуеться моiй доньцi Кетрiн – дивовижнiй дiвчинi з прекрасним розумом i великим майбутнiм
Передмова
Дякую, що ви обрали цю книжку. Сподiваюся, поданi в нiй iдеi допоможуть вам так само, як допомогли менi та тисячам iнших людей. Чесно кажучи, я маю надiю, що вона, ця книжка, взагалi здатна назавжди змiнити ваше життя.
Для всiх справ часу нiколи не бувае досить. Ви буквально потопаете в океанi справ: рiзного роду обов’язках, проектах, стосах журналiв та книжок, якi прочитаете, коли до них усе ж таки дiйдуть руки.
Проте факт залишаеться фактом: руки у вас до них не дiйдуть нiколи. Усiх справ не переробити. Ви нiколи не наблизитесь до отих книжок, журналiв i вiдпочинку, про який мрiете.
І навiть не думайте, що проблеми тайм-менеджменту можна розв’язати, пiдвищивши свою продуктивнiсть. Байдуже, скiлькома технiками особистоi продуктивностi ви володiете, – справ завжди буде бiльше, нiж ви можете зробити за наявний час, навiть якщо його багато.
Ви можете навчитись контролювати свiй час та життя, лише змiнивши спосiб мислення, роботи i того, як даете собi раду з нескiнченною щоденною навалою обов’язкiв. Ви можете контролювати завдання та дiяльнiсть, лише припинивши робити певнi речi й почавши витрачати бiльше часу на нову дiяльнiсть, якоi насправдi потребуете у своему життi.
Я вивчав тайм-менеджмент протягом бiльш нiж тридцяти рокiв i свого часу заглиблювався в працi Пiтера Друкера, Алека Маккензi, Алана Лейкейна, Стiвена Ковi та багатьох iнших. Я прочитав сотнi книжок i тисячi статей про особисту ефективнiсть та результативнiсть. Книжка, яку ви тримаете в руках, – результат моiх дослiдiв та мого досвiду.
Щоразу, натрапляючи на хорошу iдею, я негайно випробовував ii у власнiй роботi та особистому життi. Якщо вона дiйсно працювала, то я вiдразу вводив ii до своiх лекцiй та семiнарiв i навчав iнших.
Галiлео Галiлей якось сказав: «Ви не можете навчити людину нiчого, можете тiльки допомогти iй вiднайти це в собi».
Залежно вiд рiвня ваших знань та досвiду, моi iдеi можуть здатися знайомими. Ця книжка допоможе вам повнiше, на вищому рiвнi усвiдомити iх. Коли ви вивчите, а тодi знову й знову будете застосовувати цi методи i технiки, аж доки вони не перетворяться на звичку, – життя ваше змiниться на краще.
Сила записаних цiлей
Для початку дозвольте менi дещо розповiсти про себе та витоки цiеi невеликоi книжечки. Окрiм допитливого та спраглого знань розуму, переваг у мене було обмаль. Я погано навчався в школi, яку, до слова, так i не закiнчив. Я важко працював декiлька рокiв, i майбутне не видавалося менi самому радiсним.
Замолоду я отримав посаду на вантажному суднi й пустився пiзнавати свiти. Вiсiм рокiв я подорожував, працював, а потiм ще трiшки подорожував, побувавши, зрештою, у понад вiсiмдесяти краiнах на п’яти континентах.
Коли фiзичноi працi бiльше не знаходилось, я подався в торгiвлю, без кiнця стукаючи в чужi дверi та живучi на самi комiсiйнi. Продовжуючи боротьбу за кожний продаж, я в якийсь момент роззирнувся й запитав самого себе: «А чому в iнших справи йдуть краще?»
Тодi я зробив те, що змiнило все мое життя, – почав розпитувати успiшних людей, що саме вони робили для того, аби пiдвищити власну продуктивнiсть i заробляти бiльше. І вони розповiдали менi. Коли я став дотримуватися iхнiх порад, моi продажi пiшли вгору. Урештi-решт я досяг такого успiху, що мене пiдвищили до менеджера з продажiв. На цiй посадi я застосовував уже випробувану стратегiю. Я розпитував успiшних менеджерiв, як вони досягли таких результатiв, i використовував iхнi поради. І ось я вже отримав тi самi результати, що й вони.
Навчання i застосування чужого досвiду змiнило мое життя. Я досi здивований, наскiльки це просто й очевидно. Просто дiзнайся, що робили успiшнi люди, i роби те саме, допоки не досягнеш iхнiх результатiв. Навчайся у професiоналiв. Така от iдея!
Успiх можна передбачити
Простiше кажучи, в одних справи йдуть краще за iнших лише тому, що вони по
Страница 2
iншому все роблять, себто правильно роблять правильнi речi. А передусiм успiшнi та щасливi люди використовують свiй час набагато краще, нiж пересiчна людина.Я вiд початку мав не найкращий досвiд, а тому в мене розвинулось глибоке вiдчуття невдачi й меншовартостi. Я потрапив у розумову пастку, зробивши висновок, що люди, яким ведеться краще за мене, насправдi кращi, нiж я. Проте згодом я зрозумiв, що це не завжди так. Вони просто все робили по-iншому, i того, чого з певних причин навчились вони, можу навчитись i я.
Для мене це було одкровенням. Я був спантеличений i невимовно радий такому вiдкриттю. Насправдi я й досi не можу в це повiрити. Я зрозумiв, що можу змiнити свое життя й досягти майже будь-якоi поставленоi мети, якщо дiзнаюсь, що iншi роблять у цiй сферi, а потiм робитиму так само, допоки не досягну тих самих результатiв.
Протягом року роботи в торгiвлi я став одним iз найкращих продавцiв, за рiк – менеджером. Минуло три роки, i я став вiце-президентом, мене поставили на чолi дев’яноста п’ятьох людей у шести краiнах. А було менi всього двадцять п’ять рокiв.
За все свое життя я змiнив двадцять двi професii, започаткував та розвинув декiлька компанiй, здобув профiльну бiзнес-освiту в одному з найбiльших унiверситетiв, вивчив нiмецьку, французьку та iспанську мови, а також навчав, тренував i консультував у понад тисячi компанiй. Зараз я щороку проводжу лекцii та семiнари для 250 000 слухачiв, на якi приходить до 20 000 людей за один раз.
Проста iстина
Упродовж своеi кар’ери я знову й знову переконуюсь у простiй iстинi. Умiння повнiстю концентруватися на найважливiшому завданнi, iдеально його виконувати та повнiстю завершувати – це ключ до великого успiху, досягнень, поваги, статусу в суспiльствi та щасливого життя. Оце важливе усвiдомлення i е душею й серцем цiеi книжки.
Ця книжка написана для того, аби показати вам, як можна швидко зробити кар’еру й водночас збагатити особисте життя. На ii сторiнках ви знайдете двадцять один потужний спосiб пiдвищення особистоi ефективностi, про якi я довiдався сам.
Цi методи, технiки та стратегii е практичними, перевiреними i дiють швидко. З огляду на брак часу я не заглиблюватимусь у психологiчнi та емоцiйнi пояснення явища прокрастинацii чи поганого тайм-менеджменту, не робитиму тривалих вiдступiв на теорiю та дослiдження. Те, чого ви навчитесь, – це особливi дii, якi слiд негайно виконати для покращення роботи, пiдвищення результативностi працi та досягнення щастя.
Кожна iдея, закладена в цю книжку, зосереджена на пiдвищеннi вашого рiвня продуктивностi, виконання та результату, а також збiльшеннi вашоi значущостi в тому, чим ви займаетесь. До того ж цi iдеi можна застосувати й до особистого життя.
Кожен iз поданих методiв е повним, будь-який – довершена рiч у собi. Кожен е необхiдним. Одна стратегiя може бути ефективною в якiйсь певнiй ситуацii, iнша спiввiдноситься з iншим завданням. А всi разом вони являють собою сукупнiсть технiк особистоi ефективностi, яку можна використовувати будь-коли, у будь-якому зручному для вас порядку з огляду на обставини.
Ключем до успiху е дiяльнiсть. Цi принципи працюють на швидкi та передбачуванi покращення у виконаннi та результатах. Що швидше ви вивчите та почнете iх застосовувати, то стрiмкiше рухатиметесь кар’ерними сходами. Це я вам гарантую!
У вас бiльше не буде обмежень у досягненнях, щойно ви навчитесь «з’iсти цю жабу»!
Брайан Трейсi
Солана Бiч, Калiфорнiя
Жовтень 2006 року
Вступ: з’iжте цю жабу
Нинi чудовий час для життя. Ще нiколи людина не мала стiльки можливостей та шансiв отримати саме те, чого прагне, а iнодi й бiльше. Мабуть, уперше в iсторii ми просто-таки потопаемо в можливостях. І взагалi, на свiтi так багато хороших речей, що ваша здатнiсть обирати визначае те, чого ви можете досягти в життi.
Як i в усiх iнших людей, сьогоднi у вас купа справ та обмаль часу. Ледве впоравшись iз попереднiми завданнями та справами, ви одразу помiчаете, як наступнi проблеми навалюються на вас, наче хвилi безмежного океану. Саме через це ви нiколи не зможете виконати всi завдання, поставленi перед вами. Можливо, ви нiколи не встигатимете й будете постiйно вiдставати у виконаннi деяких завдань та обов’язкiв, а то й багатьох.
Необхiднiсть робити вибiр
Саме з цiеi причини ваше вмiння в потрiбний момент обирати найважливiше завдання, розпочинати та завершувати його швидко i якiсно матиме, ймовiрно, бiльший вплив на ваш успiх, нiж будь-яка iнша ваша риса чи вмiння.
Звичайна людина, яка розвине в собi звичку чiтко виставляти прiоритети та швидко виконувати найважливiшi завдання, легко випередить генiя, який багато розмовляе i будуе чудовi плани, але нiчогiсiнько не робить.
Правда про жаб
Якось Марк Твен сказав, що якщо першою справою з самого ранку у вас буде поiдання живоi жаби, то весь день ви зможете прожити з задоволенням i полегкiстю, знаючи, що це, напевне, найжахливiше, що може з вами трапитися за весь день.
Для вас «жаба
Страница 3
– це найбiльше, найважливiше завдання, виконання якого ви будете щоразу вiдтягувати, якщо нiчого не змiните в собi. Це завдання також може мати найбiльш значний i позитивний вплив на ваше життя та результати саме зараз.Отже, перше правило поiдання жаб таке: Якщо мусите з’iсти двох жаб, з’iжте спершу бридкiшу.
Іншими словами, якщо перед вами два важливих завдання, то почнiть iз бiльшого, складнiшого й важливiшого. Привчiть себе починати не зволiкаючи, завершуйте роботу й лише тодi переходьте до наступного завдання.
Сприймайте це як тест. Нехай для вас це буде особистим випробуванням. Поборiть у собi спокусу починати з легшого завдання. Нагадуйте собi про те, що одне з найважливiших рiшень дня – це те, яку справу ви виконуете негайно, а яку – пiзнiше. Звiсно, якщо взагалi виконуватимете.
Друге правило поiдання жаб: Якщо вам усе одно доведеться з’iсти живу жабу, то довго сидiти й дивитись на неi – це нiчим не допоможе.
Ключем до досягнення високого рiвня виконання й продуктивностi е розвиток звички щоразу братися за найскладнiше завдання з самого ранку. Ви повиннi довести до автоматизму «поiдання жаби», перш нiж переходити до чогось iншого, i при цьому не надто довго про це думати.
Одразу берiться до справи
У кожному дослiдженнi про людей, якi заробляють бiльше й роблять кар’еру швидше, риса «орiентацii на справу» е найпомiтнiшим i найважливiшим елементом поведiнки в усьому, за що вони беруться. Успiшнi, ефективнi люди – це тi, хто вiдразу поринае у виконання найсуттевiшого завдання й привчае себе ретельно та зосереджено працювати над ним аж до завершення.
У нашому свiтi, особливо у свiтi бiзнесу, ви отримуете грошi та пiдвищення за досягнення конкретних, вiдчутних результатiв. Вам платять за значний внесок, особливо в тому, чого вiд вас очiкують.
Невиконання нинi е однiею з найбiльших проблем в органiзацiях. Багато хто плутае дiяльнiсть iз виконанням. Такi люди довго говорять, улаштовують тривалi наради й будують чудовi плани, проте зрештою нiхто не виконуе роботи й не досягае потрiбного результату.
Розвиньте звичку бути успiшним
Ваш успiх у роботi та життi визначатиметься тими звичками, якi ви зможете розвинути в себе з часом. Розставляти прiоритети, перемагати прокрастинацiю, давати раду з найважливiшими завданнями – це розумова та фiзична навичка. Навичку цю можна розвинути практикою i повторюванням, аж поки вона ввiйде до вашоi пiдсвiдомостi й стане невiд’емною частиною поведiнки. А вже перетворившись на звичку, буде автоматичною та виконуватиметься з легкiстю.
Звичка починати й закiнчувати важливi завдання матиме негайнi i тривалi наслiдки. Розум та емоцii людини влаштованi так, що виконання завдання даруе позитивнi вiдчуття. У цей момент ви вiдчуваете щастя. Ви почуваетесь переможцем.
Щоразу, виконавши завдання будь-якоi складностi чи важливостi, ви вiдчуваете приплив енергii, ентузiазму та пiдвищення самооцiнки. І що важливiшим е виконане завдання, то щасливiшою та сильнiшою почуваеться людина, а також упевненiшою в собi i своему свiтi.
Завершення важливого завдання провокуе викид ендорфiнiв у мозок, i вони дарують вам природний «кайф». Викид ендорфiнiв пiсля успiшного виконання завдання дозволяе почуватися бiльш позитивним, привабливим, творчим i впевненим.
Розвиньте в себе залежнiсть вiд позитиву
Ось один iз найважливiших секретiв успiху: можна фактично розвинути «позитивну залежнiсть» вiд викиду ендорфiнiв та особливоi чiткостi, впевненостi й компетентностi, якi вони дарують. А розвинувши цю залежнiсть, ви навiть на пiдсвiдомому рiвнi почнете органiзовувати свое життя таким чином, що будете постiйно починати й завершувати навiть найскладнiшi завдання та проекти. Фактично будете залежнi – у позитивному значеннi цього слова – вiд успiху та власних досягнень.
Ключем до щасливого життя, успiшноi кар’ери та високоi самооцiнки якраз i е розвиток звички починати й завершувати важливу роботу. Можна сказати, що розвинена звичка сама керуватиме вами, i вам набагато легше буде завершити важливе завдання, нiж кинути його.
Нiяких полегшень
Є така iсторiя про чоловiка, який зупинив музиканта на вулицi в Нью-Йорку й запитав, як потрапити до Карнегi-холу[1 - Концертна зала в Нью-Йорку. (Тут i далi прим. пер.)]. «Працею, лише працею», – вiдповiв на те музикант.
Праця – ключ до опанування будь-якого вмiння. На щастя, наш мозок схожий на м’яз, а тому використання мозку неминуче веде до його розвитку. Тренуючись та працюючи над собою, ви можете навчитися будь-якоi поведiнки або розвинути звичку, яку вважаете необхiдною чи бажаною.
Три Р формування новоi звички
Для розвитку звички зосереджуватись та концентруватись вам необхiдно засвоiти три основнi якостi, а саме: рiшення, режим i рiшучiсть.
По-перше, приймiть рiшення про розвиток звички завершувати почате завдання. По-друге, виробiть режим практикування, аж доки бажане не стане автоматичним. І по-трете, усе виконуйте з рiшучiстю, доки звичка не ст
Страница 4
не притаманною вашiй особистостi.Чiтко уявляйте образ того, ким хочете стати
Є особливий спосiб прискорити рух до того, щоб стати набагато бiльш продуктивною, ефективною людиною. Спосiб цей полягае в тому, щоб часто думати про те, яку винагороду та перевагу обiцяе дiевiсть i зосередженiсть. Побачте себе як людину, яка постiйно швидко i якiсно виконуе важливi завдання.
Оцей уявний образ мае сильний вплив на вашу поведiнку. Чiтко уявiть i побачте себе тим, ким хочете бути в майбутньому. Ваше бачення самого себе, тобто внутрiшнiй образ своеi особистостi, багато в чому визначатиме зовнiшнi вияви. Будь-яке покращення життя навколо вас починаеться з покращення всерединi, у ваших ментальних картинах.
Вашi можливостi опановувати й розвивати новi навички та вмiння практично безмежнi. Коли ви тренуете себе шляхом повторення та практики, щоб перемогти прокрастинацiю i швидко завершити важливi завдання, ви швидше рухаетесь уперед в особистому життi й кар’ерi, буквально тиснете на газ.
З’iжте цю жабу!
1. Накрийте на стiл
Є одна якiсть, якою повинен володiти переможець, – це визначення мети, себто усвiдомлення, чого саме прагнеш, i палке бажання цього досягти.
Наполеон Гiлл
Перш нiж визначити власну жабу й почати ii iсти, ви мусите зрозумiти, чого прагнете досягти в кожнiй сферi життя. Чiткiсть е, мабуть, найважливiшим поняттям для особистоi продуктивностi. Першою причиною, чому деякi люди швидше виконують завдання, е те, що вони абсолютно чiтко усвiдомлюють своi цiлi та настанови й не ухиляються вiд iх утiлення. Що чiткiше ви розумiете, чого прагнете i що саме слiд робити для досягнення бажаного, то легше вам перемогти прокрастинацiю, з’iсти свою жабу й завершити завдання.
Основною причиною прокрастинацii та браку мотивацii е розмитiсть, сум’яття i розпорошенiсть думок стосовно того, що саме ви повиннi робити, у якому порядку i для чого. Будь-що намагайтесь уникнути цього поширеного стану, докладаючи зусиль, аби прояснити для себе вашi цiлi та завдання.
Ось корисне правило успiху: Думайте на паперi
Усього лише 3 % дорослих людей мають чiткi, записанi на паперi цiлi. При цьому вони досягають у п’ять, а то й десять разiв бiльше, нiж тi, хто мае таку ж або й вищу освiту чи кращi можливостi, проте чомусь не завдае собi клопоту записати все, чого саме прагне.
Є досить потужна формула ставлення та досягання цiлей, яку ви можете використовувати до кiнця життя. І складаеться вона з семи простих крокiв, кожен з яких може збiльшити вдвiчi або й утричi вашу продуктивнiсть, якщо ви користуватиметесь нею. Багато моiх випускникiв значно збiльшили своi прибутки всього за декiлька рокiв чи навiть мiсяцiв, використовуючи цей простий метод, що складаеться з семи частин.
Крок перший: точно визначте, чого прагнете. Визначте для самого себе цiлi та прiоритети або сядьте з начальником i помiркуйте про них, аж доки стане абсолютно зрозумiло, чого вiд вас чекають i в якiй саме послiдовностi. Ви навiть не уявляете, скiльки людей тяжко працюють день у день над виконанням маловажливих завдань, бо не здiйснили такого посутнього обговорення зi своiми менеджерами.
Одним iз найкращих способiв змарнувати час е дуже добре робити те, чого взагалi робити не треба.
Стiвен Ковi каже: «Починаючи дертись угору драбиною успiху, переконайтесь, що вона спираеться на стiну потрiбноi вам будiвлi».
Крок другий: напишiть. Думайте на паперi. Коли ви записуете свою мету на паперi, ви в такий спосiб чiтко ii окреслюете та надаете iй форми. Ви створюете те, що можна побачити й чого можна торкнутися. З iншого боку, мета, не записана таким чином на паперi, – це всього лише бажання чи фантазiя. Вона не мае енергетики. Незаписанi цiлi ведуть до сум’яття, розмитостi, хибного спрямування енергii та численних помилок.
Крок третiй: поставте крайнiй термiн досягнення вашоi мети; якщо треба, встановiть промiжнi термiни. Цiлi та рiшення без чiткого термiну не здаються нагальними. Вони не мають визначеного початку й кiнця. Без термiну виконання, а також прийняття зобов’язань щодо завершення ви звично повернетесь до прокрастинацii i знову досягнете дуже мало чого.
Крок четвертий: складiть перелiк усього, що вважаете за потрiбне зробити для досягнення мети. Якщо вам спаде на думку щось нове, обов’язково додайте це до перелiку. Продовжуйте складати свiй перелiк, доки вiн стане вичерпним. Подiбний перелiк створить для вас чiткий образ бiльшого завдання чи мети. Вiн буквально дозволить вам побачити шлях. Вiрогiднiсть того, що ви досягнете своеi мети, сильно зростае, коли ви точно ii визначили i маете розклад.
Крок п’ятий: перетворiть перелiк на план. Органiзуйте свiй перелiк вiдповiдно до прiоритетностi та послiдовностi. На декiлька хвилин задумайтесь, що слiд робити насамперед, а що вiдкласти на пiзнiше. Вирiшiть, що зробити до, а що пiсля. А ще краще викладiть свiй план на паперi у формi послiдовностi квадратикiв i кiл, стрiлочками й лiнiями позначивши стосунок завдань одне до одного. Повiр
Страница 5
е, ви будете враженi, наскiльки легше досягти мети, коли вона розбита на окремi невеликi завдання.Маючи записану мету й упорядкований план, ви станете набагато бiльш продуктивними та ефективними, нiж люди, що тримають цiлi лише в думках.
Крок шостий: берiться до виконання свого плану негайно. Робiть щось. Будь-що робiть. Звичайний собi план, який енергiйно виконуеться, – це набагато краще за план довершений, за яким не робиться абсолютно нiчого. Для досягнення успiху дiя i виконання – це все.
Крок сьомий: вiзьмiть за правило щодня виконувати хоча б щось, що наблизить вас до досягнення основноi мети. Введiть цю дiяльнiсть у ваш щоденний розклад. Можливо, ви вирiшите читати певну кiлькiсть сторiнок з певного важливого предмета. Або вiзьмете за правило телефонувати до певноi кiлькостi своiх потенцiйних або вже наявних клiентiв. Можливо, в певний час вирiшите займатися фiзичними вправами. Або поставите собi мету вивчати конкретну кiлькiсть нових слiв iноземноi мови. Словом, що б це не було, часу гаяти не можна, не пропускайте жодного дня.
Продовжуйте рух уперед. Почавши рухатись, не зупиняйтесь, iдiть. Це рiшення, цей розклад можуть значно прискорити темп досягнення мети й пiдвищити особисту продуктивнiсть.
Сила записаних цiлей
Чiтко сформульованi та записанi цiлi мають значний позитивний вплив на ваше мислення. Вони мотивують вас i спонукають до дii. Стимулюють творчiсть, вивiльняють енергiю i, серед iншого, допомагають здолати прокрастинацiю.
Цiлi – то паливо в печi досягнення. Що масштабнiшими й чiткiшими е вашi цiлi, то бiльше задоволення ви отримуете вiд iх досягнення. Вiдповiдно, що бiльше ви думаете про своi цiлi, то потужнiшим стае ваш внутрiшнiй драйв i жага до втiлення.
Думайте про своi цiлi й щодня iх переглядайте. Щоранку спершу берiться за найважливiше завдання, виконання якого забезпечить досягнення мети в цей момент.
З’iжте жабу!
1. Просто зараз вiзьмiть чистий аркуш i складiть перелiк десяти цiлей, яких бажаете досягти наступного року. Запишiть iх так, нiби рiк уже скiнчився i вашi плани стали реальнiстю.
У формулюваннях використовуйте теперiшнiй час, стверджувальнi форми, першу особу, щоб ваша пiдсвiдомiсть одразу сприйняла цю iнформацiю. Наприклад, можете написати: «Я заробляю стiльки-то доларiв на рiк», або: «Я важу стiльки-то кiлограмiв», або: «У мене така й така машина».
2. Перегляньте список цiлей i серед них оберiть одну, досягнення якоi матиме найбiльш позитивний вплив на ваше життя. Запишiть ii на окремому аркушi, поставте термiн виконання, складiть план, почнiть дiяти згiдно з планом i щодня робiть те, що наближатиме вас до здiйснення мети. Навiть ця вправа здатна змiнити ваше життя!
2. Заздалегiдь плануйте кожен день
Планувати – це означае робити майбутне теперiшнiм iз можливiстю дiяти вже зараз.
Алан Лейкейн
На запитання «Як з’iсти слона?» вiдповiдь одна: «Шматочок за шматочком».
Як з’iсти вашу найбiльшу, найогиднiшу жабу? Так само, як i слона. Розбиваете процес на невеликi порцii й поступово виконуете iх, починаючи з найпершоi.
Ваш розум i здатнiсть думати, планувати й вирiшувати е найпотужнiшим засобом перемогти прокрастинацiю та пiдвищити продуктивнiсть. Умiння встановлювати цiлi, будувати плани й дiяти згiдно з ними визначае хiд вашого життя. Сам по собi процес роздумiв та планування стимулюе внутрiшнi сили, вивiльняе творче начало i збiльшуе розумову й фiзичну енергiю.
І навпаки, як писав Алек Маккензi: «Дiяти непродумано – це перше джерело проблем».
Ваша здатнiсть створити хороший план перед початком дii – це мiрило вашоi загальноi компетенцii. Таким чином, що кращим е ваш план, то легше вам перемогти прокрастинацiю, почати, з’iсти жабу й продовжити дiяти далi.
Збiльште вiддачу енергii
Однiею з основних цiлей вашоi роботи мае бути якомога бiльша вiддача вiд вкладення вашоi розумовоi, емоцiйноi та фiзичноi енергii. У мене для вас е чудова новина: кожна хвилина планування економить близько десяти хвилин виконання. На планування дня може пiти вiд десяти до дванадцяти хвилин, одначе ця невелика витрата заощадить близько двох годин (100–120 хвилин) змарнованого часу та неорганiзованих зусиль.
Можливо, ви вже чули правило шести П: «Правильне попередне планування перемагае погану продуктивнiсть».
Якщо замислитись, яким корисним може бути планування для пiдвищення продуктивностi й виконання, то стае дивно, що так мало людей використовують цей метод щодня. Насправдi, планувати неймовiрно легко, адже потрiбнi вам лише ручка та аркуш. Навiть найдосконалiший електронний пристрiй або програма планування часу грунтуеться на такому ж принципi, але саме ви повиннi сiсти й скласти перелiк усього, що необхiдно виконати, – а тодi починати.
Двi додатковi години на день
Завжди працюйте згiдно з планом. Коли з’являеться щось нове, додайте це до перелiку ще до того, як зробите. Ви можете збiльшити продуктивнiсть на 25 % або й бiльше (а це близько двох годин на день) з першого дня
Страница 6
коли почнете робити все чiтко, згiдно зi складеним заздалегiдь планом.Перелiк складайте напередоднi ввечерi. Запишiть усе, що ви не встигли зробити, а потiм додайте те, що слiд зробити наступного дня. Коли напередоднi ввечерi створите перелiк, ваша пiдсвiдомiсть працюватиме над ним, поки ви спатимете. Ви помiтите, що будете прокидатися з чудовими iдеями та думками, як виконати роботу швидше й краще, нiж ви могли подумати.
Що бiльше часу ви витратите на створення перелiку всiх запланованих справ заздалегiдь, то бiльш ефективною та продуктивною людиною зможете стати.
Рiзнi перелiки для рiзних потреб
Для рiзних потреб вам потрiбнi рiзнi перелiки. По-перше, ви повиннi створити основний перелiк, який мiститиме все те, що ви хотiли б зробити колись у майбутньому. Саме тут ви можете зазначити будь-яку iдею, будь-яке нове завдання чи обов’язок, що спадае на думку. Пiзнiше всi цi пункти можна розподiлити.
По-друге, у вас повинен бути щомiсячний перелiк, який слiд складати наприкiнцi поточного мiсяця на наступний. У ньому можуть бути пункти з основного перелiку.
По-трете, у щотижневому перелiку ви повиннi спланувати весь тиждень. Саме вiн може змiнюватись протягом поточного тижня.
Дисциплiна систематичного планування часу може бути надзвичайно помiчною. Менi вже багато людей казали, що звичка видiляти години зо двi наприкiнцi кожного тижня на планування наступного значно пiдвищила продуктивнiсть i назавжди змiнила iхне життя. Повiрте, для вас ця технiка спрацюе також.
І нарештi, ви повиннi перенести пункти щомiсячного та щотижневого перелiкiв до щоденного перелiку. У ньому мусять бути всi заняття на наступний день.
Працюючи протягом дня i завершуючи завдання, викреслюйте iх зi свого перелiку, i тодi ви будете мати картину своiх звершень перед очима. Саме це активiзуе появу вiдчуття успiху та спонукае до дальших дiй. Ви бачите свiй прогрес, а отже, мотивуете себе й отримуете заряд енергii. Так пiдвищуються вашi самооцiнка й самоповага. Постiйний помiтний прогрес неухильно штовхатиме вас уперед i допоможе перемогти прокрастинацiю.
Планування проекту
Розпочинаючи роботу над будь-яким проектом, почнiть зi створення перелiку крокiв, потрiбних для того, аби виконати проект вiд початку до кiнця. Розташуйте кроки вiдповiдно до iхньоi значущостi та порядку. Покладiть план перед собою на паперi чи комп’ютерi так, щоб бачити кожен крок та завдання. Потiм виконуйте завдання в належному порядку по одному. Ви здивуетесь, скiльки всього можете зробити, працюючи в такий спосiб.
Дiючи за перелiком, ви будете почуватися все бiльш ефективними й сильними, вiдчуватимете бiльший контроль над власним життям. Разом з тим ви отримаете природну мотивацiю робити все бiльше й бiльше. Мислення ваше покращиться i стане бiльш творчим, з’являться новi iдеi, що дадуть змогу виконувати роботу навiть швидше.
У ходi постiйноi працi над виконанням завдань iз перелiку у вас розвинеться вiдчуття позитивного поштовху рухатися вперед, що допомагае впоратись iз прокрастинацiею. Це вiдчуття руху вперед надасть вам енергii й триматиме в тонусi протягом дня.
Одним з основних правил персональноi ефективностi е правило 10/90. Суть правила полягае в тому, що першi 10 % часу, витраченi на планування та органiзацiю роботи перед початком, зроблять ефективнiшими 90 % часу, потрiбного власне на роботу. Варто лише одного разу спробувати, i ви переконаетесь, що правило це насправдi дiе.
Коли ви наперед плануватимете день, то побачите: роботу так набагато легше починати й продовжувати. Робота йтиме швидше й легше, нiж будь-коли ранiше, а ви при цьому почуватиметесь набагато сильнiшими й компетентнiшими. Ви зможете працювати швидше, нiж вважали за можливе. І врештi вас буде просто не спинити.
З’iжте жабу!
1. Сьогоднi ж почнiть заздалегiдь планувати кожен свiй день, тиждень та мiсяць. Вiзьмiть блокнот чи аркуш (можна також скористатись електронним пристроем) i складiть перелiк усього, що вам потрiбно зробити протягом наступних двадцяти чотирьох годин. Можете додавати новi пункти, якщо такi з’являються. Створiть перелiк усiх своiх проектiв, себто великих справ iз багатьма завданнями, важливих для вашого майбутнього.
2. Розставте основнi цiлi, проекти та завдання спочатку згiдно з iхньою прiоритетнiстю, а потiм за черговiстю. Почнiть iз кiнця й працюйте у зворотному напрямi.
Думайте на паперi! Завжди працюйте вiдповiдно до складеного перелiку. Ви будете здивованi, як зросте ваша продуктивнiсть i наскiльки легше буде з’iсти свою жабу!
3. До всього застосовуйте правило 80/20
Часу б нам вистачало для справ, якби ми його не марнували.
Йоганн Вольфганг фон Гете
Правило 80/20 е найбiльш помiчним у всiх аспектах тайм-менеджменту та життя. Його також знають як «принцип Парето», названий так на честь його творця Вiльфредо Парето – iталiйського економiста, який уперше написав про це явище 1895 року. Парето помiтив, що люди в суспiльствi природним чином подiленi на тих, кого вiн на
Страница 7
вав «значуща меншiсть», яких 20 % i яким належить бiльша частина грошей та впливу, i решту, котру вiн назвав «тривiальна бiльшiсть», – вони становлять близько 80 %.Згодом вiн усвiдомив, що цьому принципу пiдпорядкована фактично вся економiчна дiяльнiсть. До прикладу, згiдно з цим принципом 20 % вашоi дiяльностi дадуть 80 % результатiв, 20 % клiентiв принесуть 80 % продажiв, 20 % продукцii чи послуг – 80 % прибуткiв, 20 % завдань визначають 80 % того, що ви маете, тощо. Це означае: якщо у вас е перелiк iз десяти пунктiв, то може виявитися, що два з них вартi в п’ять чи десять разiв бiльше, нiж решта вiсiм пунктiв, разом узятих.
Кiлькiсть завдань чи важливiсть завдань
Є в мене одне цiкаве спостереження. Виконання кожного з десяти завдань може зайняти однакову кiлькiсть часу, проте одне чи два з них важитимуть у п’ять чи десять разiв бiльше за решту.
Часто один пункт iз перелiку десяти завдань, якi вам потрiбно виконати, може важити бiльше за решту дев’ять пунктiв, разом узятих. І ось саме це завдання i е жабою, яку конче необхiдно з’iсти на початку.
Чи важко здогадатись, iз виконанням яких пунктiв середньостатистична людина зазвичай зволiкае? Сумно, але факт: бiльшiсть людей впадае в прокрастинацiю стосовно 10–20 % пунктiв, якi е найважливiшими та найiстотнiшими. Натомiсть вони займають свiй час завданнями 80 %, що приносять найменшi результати.
Зосередьтесь на дiяльностi, а не виконаннi
Мабуть, ви частенько бачите, як люди працюють цiлий день, проте мало що насправдi виконують. Майже завжди це означае: вони працюють над завданнями, якi приносять мало користi, i зволiкають при цьому з виконанням тих завдань, швидке та якiсне завершення яких принесе багато користi iхнiм компанiям загалом та iхнiй кар’ерi зокрема.
Найцiннiшi завдання – це тi, якi е найскладнiшими та найважчими. Однак результат вiд виконання iх може бути просто неймовiрним. Саме тому ви маете твердо вiдмовлятися вiд 80 % неважливих завдань, коли 20 % значних досi не виконано.
Перед початком роботи завжди питайте себе: це завдання належить до 20 % найважливiших чи до решти 80 % дiяльностi?
Правило: не пiддавайтеся спокусi розрахуватися спочатку з малими завданнями.
Пам’ятайте: будь-яка робота, яку ви постiйно повторюете, стае врештi звичкою, i вiдмовитись вiд неi буде надзвичайно важко. Якщо ви звикнете починати свiй день iз виконання малозначущих завдань, то невдовзi у вас з’явиться звичка – завжди починати день саме iз виконання малозначущих завдань. А такi звички вам не потрiбнi.
Найважчою частиною будь-якого важливого завдання е першочерговий початок роботи над ним. Справдi розпочавши роботу над важливим завданням, ви отримаете абсолютно природну мотивацiю продовжувати в тому ж дусi. Частина вашого розуму просто обожнюе працювати над значущими завданнями, виконання яких насправдi мае значення. І ви повиннi постiйно пiдживлювати саме цю частину.
Мотивуйте себе
Навiть сама думка про початок i завершення роботи над важливим завданням мотивуе i допомагае перемогти прокрастинацiю. Рiч у тiм, що найчастiше на виконання важливого завдання потрiбно стiльки ж часу, скiльки й на виконання завдання неважливого. Єдина рiзниця полягае в тому, що завершення чогось значного й важливого даруе вiдчуття невимовноi гордостi та задоволення собою. Проте завершивши малозначуще завдання й витративши стiльки ж енергii та часу, задоволення ви отримуете мало, а то й не отримуете взагалi.
Тайм-менеджмент – це воiстину менеджмент життя, особистий менеджмент. Достоту контроль послiдовностi подiй. Тайм-менеджмент – це контролювати своi наступнi дii. І ви завжди можете обирати, що саме робити далi. Тут ваше вмiння обирати мiж важливим i неважливим е ключем до успiху в роботi та життi.
Ефективнi та продуктивнi люди дисциплiнують себе й зосереджуються на найважливiших завданнях, що стоять перед ними. Вони примушують себе з’iсти свою жабу, що б це не було. Вiдтак вони охоплюють бiльше справ, нiж звичайна людина, i значно сильнiше радiють результатам. Це мае стати i вашим стилем роботи також.
З’iжте жабу!
1. Складiть перелiк усiх ключових цiлей, видiв дiяльностi, проектiв та вiдповiдальностей у вашому життi сьогоднi. Якi з них е чи можуть бути в перелiку основних 10 % або 20 % завдань, що дадуть чи можуть дати 80 % або 90 % ваших результатiв?
2. Твердо вирiшiть сьогоднi, що все бiльше й бiльше робочого часу будете присвячувати тим нечисленним сферам, якi дiйсно можуть покращити ваше життя й кар’еру, – i все менше часу на малозначущi завдання.
4. Думайте про наслiдки
Кожна велика людина стала великою, кожна успiшна людина досягла успiху тiею мiрою, якою вона спрямувала своi сили в одному конкретному напрямi.
Орiсон Светт Марден
Характерною рисою видатного мислителя е вмiння точно передбачати наслiдки виконання або невиконання чогось. Потенцiйнi наслiдки будь-якоi дiяльностi чи завдання – це визначальний момент того, наскiльки завдання дiйсно важливе для вас та
Страница 8
вашоi компанii. Таке оцiнювання важливостi завдання – це i е спосiб визначити вашу наступну жабу.Конец ознакомительного фрагмента.
notes
Примiтки
1
Концертна зала в Нью-Йорку. (Тут i далi прим. пер.)